Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Utjecaj bankarske industije u BiH na novčane tokove". Rad ima 17 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.

Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.

Ako tekst koji se nalazi ispod nije čitljiv (sadrži kukice, znakove pitanja ili nečitljive karaktere), molimo Vas, prijavite to ovde.

Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati ovde.

 

 UNIVERZITET U ZENICI

EKONOMSKI FAKULTET

Seminarski rad

Financijska tržišta i institucije

UTJECAJ BANKARSKE INDUSTRIJE U BiH NA EKONOMSKE TOKOVE

S A D R Ž A J

Uvod    3

1.0. Bankarska industrija u BiH   3

1.1. Aktivnosti komercijalnih banaka       3

1.2. Bankarski proizvodi i usluge            4

1.3. Utjecaj banaka na privredu  5

2.0. Struktura bankarskog sektora u BiH 5

2.1. Status, broj i poslovna mreža banaka          5

2.2. Struktura vlasništva 5

3.0. Financijski pokazatelji poslovanja banaka    7

3.1. Bilans stanja banaka           7

3.2. Aktiva i kvalitet aktive banaka          9

3.3. Ročna struktura kredita i depozita banaka    11

3.4. Kamatne stope banaka       12

3.5. Kapital banaka        13

4.0. Bankarska industrija i realni sektor   15

Zaključak          17

Izvori    18

Uvod

Ključni faktori koji doprinose stabilnosti, sigurnosti, solventnosti i likvidnosti bankarske industrije su uspostavljeni regulatorni okviri. Uspostavljenim regulatornim okvirima se uređuje poslovanje banaka, naročito u segmentu kreditnog i likvidnog rizika, zatim efikasan nadzor nad poslovanjem banaka, i kontrola zakonitosti rada, primjene propisa i održavanja propisanih standarda, te poboljšanje kvaliteta upravljanja i rukovođenja u komercijalnim bankama.

1.0. Bankarska industrija u BiH

1.1. Aktivnosti komercijalnih banaka

Prva banka današnjeg tipa bila je Banco di San Giorgio, koja je osnovana u Genovi, u Italiji u 15. stoljeću, što znači da stvaranje bankarstva dopire daleko u povijest, ali banke su svoj razvoj doživjele u srednjem vijeku. Tijekom 2009. godine u Bosni i Hercegovini ukupno je poslovalo 30 komercijalnih banaka. Dozvolu za rad u Federaciji Bosne i Hercegovine imalo je 20 banaka, a u republici Srpskoj 10. Prema vlasničkoj strukturi u Bosni i Hercegovini od ukupnog broja banaka 21 banka je u stranom vlasništvu, a 7 u domaćem privatnom i 2 u većinskom državnom vlasništvu. Integracijski procesi u toku 2009., i prethodnih godina bili su u funkciji što jačeg tržišnog pozicioniranja, a rezultirali okrupnjivanjem najvećih banaka, smanjenjem broja banaka, te jačanjem kapitalne osnove, zaoštravanjem konkurencije i povećavanjem koncentracija u bankarskom sektoru.

Ukupna bilansna suma banaka u Federaciji BiH iznosila je krajem 2009.godine 15,1 milijardu KM što je šest posto više u odnosu na prethodnu godinu. Rast bilansne sume u izvorima najviše financiran rastom uzetih kredita, depozita i kapitala. Pri čemu su depoziti u iznosu od 10,5 milijardi KM i s učešćem od 69,4 posto u strukturi pasive banaka.

...

 

 

--------------------OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU.---------------------

    www.maturskiradovi.net

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL:

maturskiradovi.net@gmail.com

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!